Logistyka w szerokim i ogólnym pocięciu to proces przemieszczania się ludzi i dóbr z jednego lokalizacji do drugiej. Towary, które mamy w sklepie, dotarły do nas z miejsca ich wyprodukowania lub dystrybucji właśnie za pomocą zorganizowanego działania branży logistycznej. A osobą, która obsługuje ten proces, jest logistyk.
Jakie zadania stoją przed logistykiem?
Do podstawowych zadań logistyka należą:
- organizowanie i planowanie importu i eksportu towarów
- zapewnienie ciągłości w procesie produkcji poprzez zamawianie elementów
- współpraca z dostawcami i klientami
- monitorowanie statusu zamówień
- bieżący kontakt z magazynem oraz podtrzymywanie stanów magazynowych
- zapewnienie prawidłowości statusu zamówień
- zarządzanie reklamacjami oraz niezgodnościami
- ewidencja dokumentacji spedycyjno-przewozowej
- nadzór nad stanem technicznym floty pojazdów
- nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem transportów
Lista obowiązków może się różnić i być odmienna w zależności do jakiej branży i w jakim sektorze poszukiwany jest logistyk. Jest to stanowisko zawierające wiele elementów, które wymagają wielozadaniowości i pracy w dynamicznym środowisku.
Jaki jest dobry logistyk?
Dobry logistyk powinien wykazać się bardzo dobrą organizacją pracy oraz wielozadaniowością. Obowiązki często nakładają się na siebie i wykonywanie kilku zadań na raz nie jest wyjątkiem. Przewidywanie i duża wyobraźnia oraz analityczne podejście do zagadnień są wysoko cenione w pracy logistyka. W branży logistycznej nie ma miejsca na pomyłki, dlatego uważność i skupienie są cechami pożądanymi.
W obecnych czasach trudniej jest dobrać odpowiednich pracowników – na rynku panuje niskie bezrobocie, a otwarte granice powodują migracje zarobkowe. Pracodawcy skupiają się w obecnych czasach nie tylko na pozyskaniu ekspertów do swoich firm, ale również ich zatrzymaniu w postaci oferowanych benefitów, dobrej atmosfery i możliwości rozwoju w branży.
Uprawnienia
Pracownik działu logistyki i spedycji powinien posiadać wykształcenie uzyskane po technikum o profilu logistycznym lub odbyć studia wyższe na takim kierunku. Wykształcenie takie daje szeroką wiedzę w zakresie prawa przewozowego, cywilnego i gospodarczego. Osoba po studiach dodatkowo poznaje zagadnienia z dziedziny marketingu, transportu i mikroekonomii, które przekładają się na dobrej jakości usługi logistyczne.