Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Czym jest logistyka i kim jest logistyk?

czym jest logistyka

Logistyka w szerokim i ogólnym pocięciu to proces przemieszczania się ludzi i dóbr z jednego lokalizacji do drugiej. Towary, które mamy w sklepie, dotarły do nas z miejsca ich wyprodukowania lub dystrybucji właśnie za pomocą zorganizowanego działania branży logistycznej. A osobą, która obsługuje ten proces, jest logistyk.

Jakie zadania stoją przed logistykiem?

Do podstawowych zadań logistyka należą:

  • organizowanie i planowanie importu i eksportu towarów
  • zapewnienie ciągłości w procesie produkcji poprzez zamawianie elementów
  • współpraca z dostawcami i klientami
  • monitorowanie statusu zamówień 
  • bieżący kontakt z magazynem oraz podtrzymywanie stanów magazynowych
  • zapewnienie prawidłowości statusu zamówień
  • zarządzanie reklamacjami oraz niezgodnościami 
  • ewidencja dokumentacji spedycyjno-przewozowej 
  • nadzór nad stanem technicznym floty pojazdów
  • nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem transportów

Lista obowiązków może się różnić i być odmienna w zależności do jakiej branży i w jakim sektorze poszukiwany jest logistyk. Jest to stanowisko zawierające wiele elementów, które wymagają wielozadaniowości i pracy w dynamicznym środowisku. 

Jaki jest dobry logistyk?

Dobry logistyk powinien wykazać się bardzo dobrą organizacją pracy oraz wielozadaniowością. Obowiązki często nakładają się na siebie i wykonywanie kilku zadań na raz nie jest wyjątkiem. Przewidywanie i duża wyobraźnia oraz analityczne podejście do zagadnień są wysoko cenione w pracy logistyka. W branży logistycznej nie ma miejsca na pomyłki, dlatego uważność i skupienie są cechami pożądanymi. 

W obecnych czasach trudniej jest dobrać odpowiednich pracowników – na rynku panuje niskie bezrobocie, a otwarte granice powodują migracje zarobkowe. Pracodawcy skupiają się w obecnych czasach nie tylko na pozyskaniu ekspertów do swoich firm, ale również ich zatrzymaniu w postaci oferowanych benefitów, dobrej atmosfery i możliwości rozwoju w branży.

Uprawnienia

Pracownik działu logistyki i spedycji powinien posiadać wykształcenie uzyskane po technikum o profilu logistycznym lub odbyć studia wyższe na takim kierunku. Wykształcenie takie daje szeroką wiedzę w zakresie prawa przewozowego, cywilnego i gospodarczego. Osoba po studiach dodatkowo poznaje zagadnienia z dziedziny marketingu, transportu i mikroekonomii, które przekładają się na dobrej jakości usługi logistyczne.

Czytaj także

3 najważniejsze terminale kontenerowe w Polsce
Polska jest ważnym krajem w międzynarodowym transporcie towarów w kontenerach morskich, zwłaszcza w obszarze regionu bałtyckiego. Do najważniejszych portów w...
Transport kolejowy cargo z Chin: co warto wiedzieć?
Transport kolejowy cargo stanowi coraz poważniejszą konkurencję dla transportu morskiego i dostaw lotniczych towarów z Chin. Jego rosnąca popularność zdecydowanie...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.