Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Dlaczego Chiny są ważnym partnerem handlowym Polski?

Dlaczego Chiny są ważnym partnerem handlowym Polski?

Eksport z Chin i do Chin od lat jest ważnym elementem handlu zagranicznego Polski. Kraje coraz ściślej ze sobą współpracują w zakresie wymiany różnego rodzaju towarów, a Chiny obecnie zajmują drugie miejsce w kwestii importu do Polski. Dowiedz się, dlaczego azjatyckie państwo jest tak ważnym partnerem handlowym Polski.

Rozwój gospodarczy Chin

Choć rozwój gospodarczy Chin w ostatnich latach uległ delikatnemu spowolnieniu, to nadal kraj notuje dodatnie wyniki. Dynamiczna urbanizacja, rosnące zapotrzebowanie na towary i usługi oraz rozwój infrastruktury transportu z Chin sprawiają, że azjatycki kraj jest w stanie zwiększyć eksport z Chin do Polski. Tak rozwijający się obszar staje się też coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla polskich eksporterów. Wiele wskazuje na to, że transport ładunków z Chin i do Chin będzie z roku na rok przybierał na sile.

Wzrost inwestycji chińskich w Polsce

Chińskie inwestycje w Polsce stale rosną, obejmując różne sektory gospodarki, takie jak energetyka, infrastruktura, technologia czy też przemysł spożywczy. Inwestycje te nie tylko przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, ale także tworzą nowe miejsca pracy oraz zapewniają transfer technologii i know-how. Intensywne inwestycje wiążą się oczywiście ze wzmożonym przewozem ładunków Chiny-Polska, zwłaszcza z wykorzystaniem dostawy lotniczej towarów z Chin i morskich kontenerów 40 HC i 20DC z Chin.

Zwiększenie wymiany handlowej

Wzrost wymiany handlowej między krajami jest widoczny w rosnącym statystykach dotyczących rozmiaru importu i eksportu Polski i Chin. Wbrew pozorom handel nie dotyczy jedynie ładunków drobnicowych z Chin. Polska eksportuje do Chin m.in. produkty spożywcze, maszyny, pojazdy, a także produkty chemiczne i elektroniczne. Z kolei dostawa towarów z Chin obejmuje elektronikę, odzież, artykuły gospodarstwa domowego i wiele innych produktów.

Współpraca w ramach inicjatywy „Pas i Szlak”

Inicjatywa „Pas i Szlak” stanowi kolejny czynnik napędzający współpracę między Chinami a Polską. Kraj nad Wisłą jest ważnym hubem, do którego docierają liczne dostawy koleją towarów z Chin. Na trasie Chiny-Polska kontenery morskie kursują regularnie i przewożą ogromne ilości ładunków z Polski do Chin i w odwrotnym kierunku. Równie optymistycznie wygląda sytuacja w transporcie lotniczym cargo.

Czytaj także

Eksport towarów z Chin do Polski: 4 najważniejsze wyzwania
Eksport towarów z Chin do Polski cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm, które chcą korzystać z bogactwa możliwości produkcyjnych i...
Efektywne zarządzanie spedycją między Polską i USA: co warto wiedzieć?
Umiejętne zarządzanie międzynarodową spedycją jest niezwykle ważnym elementem sukcesu wielu firm. Sprowadzanie ładunków z USA do Polski to złożone i...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.