Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

4 największe porty lotnicze cargo na świecie

4 największe porty lotnicze cargo na świecie

Transport lotniczy jest jednym z najszybszych i najefektywniejszych środków przemieszczania towarów na globalną skalę. Dzięki temu odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym handlu. Jego ważnym elementem są oczywiście lotniska. Czas zatem poznać 4 największe porty lotnicze cargo na świecie.

Port lotniczy Hongkong

Lotnisko w Hongkongu to niekwestionowany lider w dziedzinie transportu lotniczego cargo na świecie. W 2022 roku w tym porcie przeładowano ponad 4 miliony ton ładunków lotniczych. 15 operatorów cargo łączy lotnisko w Hongkongu z blisko 150 miejscami na mapie świata. Transport  lotniczy z Chin do Polski i innych krajów często zatem odbywa się właśnie z tego lotniska. Sekretem sukcesu lotniska w międzynarodowym frachcie lotniczym jest jego strategiczne położenie, które często jest określane mianem „bramy do Chin”.

Port lotniczy Memphis

Amerykańskie lotnisko w Memphis w 2022 roku również przekroczyło magiczną granicę 4 milionów ton towaru cargo. Ważne miejsce tego portu lotniczego na światowej mapie dostaw ładunków lotniczych w dużej mierze wynika z tego, że jest on hubem firmy FedEx Express. Warto zaznaczyć, że firma jest największą linią lotniczą cargo pod względem floty i liczby ton towaru cargo. Co ciekawe, fracht lotniczy w porcie Memphis był największy na świecie w latach 1993-2009. Lotnisko zdobyło pierwsze miejsce ponownie w 2020 roku.

Port lotniczy Anchorage-Ted Stevens

Trzecie miejsce w przypadku portów lotniczych cargo należy do lotniska Anchorage-Ted Stevens, w stanie Alaska. Jak można zauważyć, transport lotniczy na świecie w dużej mierze skupia się w USA. W ostatnich latach lotnisko z Alaski znacząco poprawiło swoją pozycję, osiągając w 2022 roku blisko 3,5 miliona ton przeładowanego towaru cargo. Z transportu lotniczego towarowego w tym miejscu korzystają tacy giganci jak FedEx Express i UPS Airlines.

Port lotniczy Szanghaj-Pudong

W czwartym największym porcie lotniczym na świecie w 2022 roku przeładowano nieco ponad 3 miliony ton towaru cargo. Z lotniska korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych dla towarowego transportu lotniczego. Logistyka wysyłki i odbioru ładunków w samolocie jest zatem niemałym wyzwaniem. Za ciekawostkę można uznać fakt, że z tego lotniska jest organizowany transport lotniczy do Polski przez linie UPS Airlines.

Czytaj także

Międzynarodowy handel produktami rolnymi: co warto wiedzieć o naszych usługach?
Acland od lat działa w międzynarodowym handlu produktami rolnymi. W tej branży zapewniamy szeroki wachlarz usług i to nie tylko...
4 ważne trendy w rozwoju transportu intermodalnego na trasie Chiny-Polska
Relacje gospodarcze między tymi krajami są w fazie dynamicznego rozwoju. Złożoność trasy i odległość sprawiają jednak, że przeważnie konieczne jest...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.