Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Rodzaje środków transportu morskiego cargo: co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje środków transportu morskiego cargo: co warto o nich wiedzieć?

Transport morski cargo odgrywa kluczową rolę w międzynarodowej logistyce, umożliwiając skuteczne przemieszczanie dużych ilości towarów na globalną skalę. Warto poznać zatem różne rodzaje środków transportu morskiego, aby lepiej zrozumieć świat handlu. W tym artykule poznasz specyfikę kontenerowców, drobnicowców, masowców i tankowców.

Kontenerowce

Kontenerowce to jedne z najpopularniejszych jednostek pływających w transporcie morskim cargo. Specjalnie dostosowane do przewożenia kontenerów statki umożliwiają łatwy załadunek i rozładunek towarów. Najczęściej przewożone są w nich kontenery 20-stopowe lub 40-stopowe. Dzięki standaryzacji kontener z USA może być szybko przeładowany w porcie i wysłany w dalszą podróż do portu docelowego. Załadowanie statków kontenerowych jest sporym wyzwaniem, ponieważ niezwykle ważne jest równomierne rozmieszczenie ciężaru.

Drobnicowce

Drobnicowce zapewniają większą elastyczność niż kontenerowce i są przystosowane do transportu ładunków o niestandardowych wymiarach. To idealne rozwiązanie dla towarów, których nie można umieścić w standardowych kontenerach. Drobnicowce transportują różnorodne ładunki, od sprzętu przemysłowego po drewno czy też pojazdy. Ich sporą zaletą jest również możliwość rozwijania dużych prędkości. Przeważnie załadunek i rozładunek w porcie można przeprowadzić bez urządzeń portowych.

Masowce

Masowce to gigantyczne statki przystosowane do transportu dużych ilości towarów, które nie są przeznaczone do pakowania. Najczęściej transport morski w takich statkach dotyczy takich ładunków jak zboże, ruda czy też węgiel. Ze względu na swoją pojemność masowce są niezwykle ważne w kontekście globalnego handlu surowcami. Ich efektywność polega na możliwości przewozu ogromnych ilości towarów podczas jednego rejsu.

Tankowce

Tankowce specjalizują się w transporcie płynnych substancji, takich jak ropa, gaz i różnego rodzaju chemikalia. Posiadają specjalne zbiorniki, które umożliwiają bezpieczny przewóz tego typu substancji. W transporcie morskim tankowce cargo odgrywają kluczową rolę w dostawach surowców energetycznych i chemicznych. W podobny sposób działają gazowce, czyli statki cargo przeznaczone do przewozu gazu w różnej postaci.

Czytaj także

Jak transport lotniczy cargo zmienił globalny łańcuch dostaw?
Transport lotniczy cargo bez wątpliwości zrewolucjonizował globalny łańcuch dostaw. Bez dostaw ładunków lotniczych rzeczywistość przeciętnego obywatela Polski z pewnością wyglądałaby...
4 powody, dla których w transporcie morskim warto postawić na kontenery
Podczas organizacji transportu morskiego niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu przewozu towarów. Sporą popularnością cieszą się dostawy w kontenerach, co...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.