Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Import towarów z USA – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Import towarów z USA – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Dostawa towarów z USA do Polski to proces, który wymaga starannego przygotowania i przemyślanego działania. Skompletowanie niezbędnych dokumentów jest kluczowe dla sprawnego przebiegu procedur importowych i uniknięcia niepotrzebnych utrudnień. Dowiedz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne w przypadku organizacji eksportu z USA do Polski.

Faktury handlowe

Faktura handlowa jest podstawowym dokumentem w transakcjach handlowych dla firm zajmujących się spedycją USA-Polska. Musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące towarów, takie jak nazwa produktu, ilość, cena jednostkowa i wartość całkowita. Jej obecność jest niezbędna do obliczenia opłat związanych z importem towarów z USA do Polski. Faktura jest także dokumentem potwierdzającym legalny zakup sprowadzanych ładunków z USA do Polski.

Lista pakowa

Lista pakowa zawiera szczegółowe informacje na temat zawartości wysyłanych na trasie USA-Polska transportów ładunków. Podane w niej datę muszą być zgodne z informacjami znajdującymi się na fakturach i w innych dokumentach potrzebnych do eksportu do Polski z USA. W liście pakowej znajduje się też wiele innych niezbędnych do odprawy celnej dodatkowych szczegółów. Dotyczy to m.in. wagi netto i brutto przewożonych towarów w kontenerach 40 i 20 z USA lub w innych środkach transportu.

Świadectwo pochodzenia towarów

Świadectwo pochodzenia towarów potwierdza kraj pochodzenia towarów. Jest to istotne przy korzystaniu z preferencyjnych stawek celnych, takich jak umowy o wolnym handlu. Upewnij się, że świadectwo pochodzenia towarów na palecie z USA do Polski jest wystawione zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w Polsce i zawiera wszystkie niezbędne informacje.

Dokumenty zależne od rodzaju środka transportu

W przypadku dostawy lotniczej towarów z USA ważnym dokumentem jest Air Waybill (AWB). Jest to w relacjach handlowych USA-Polska lotniczy list przewozowy, który potwierdza zawarcie umowy przewozowej między nadawcą a przewoźnikiem. Morski transport towarów na trasie USA-Polska w kontenerach 40HC i 20DC wymaga uzyskania konosamentu od firmy przewozowej. Taki dokument potwierdza odbiór ładunku skonsolidowanego z USA lub innego towaru przez przewoźnika.

Inne dokumenty

W ramach transportu samochodowego z USA lub wykorzystania innych środków transportu dodatkowo możesz potrzebować deklaracji wartości celnej. Dowiedz się jednak, czy na pewno taki dokument jest obowiązkowy w Twoim przypadku. Ponadto z USA import do Polski jest możliwy po przygotowaniu dokumentu SAD, czyli Jednolitego Dokumentu Administracyjnego. Dokument jest uznawany za wniosek o wszczęcie postępowania celnego.

Czytaj także

Jak transport lotniczy cargo zmienił globalny łańcuch dostaw?
Transport lotniczy cargo bez wątpliwości zrewolucjonizował globalny łańcuch dostaw. Bez dostaw ładunków lotniczych rzeczywistość przeciętnego obywatela Polski z pewnością wyglądałaby...
4 powody, dla których w transporcie morskim warto postawić na kontenery
Podczas organizacji transportu morskiego niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu przewozu towarów. Sporą popularnością cieszą się dostawy w kontenerach, co...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.