W ostatnich dziesięcioleciach Chiny stały się niezwykle istotnym ogniwem międzynarodowego łańcucha dostaw. Tak ważna pozycja tego kraju w branży logistycznej nie jest jednak ani trochę przypadkowa. W tym artykule dowiesz się, jakie działania Chin zapewniły im rolę lidera w świecie współczesnej logistyki.
Rozwój produkcji i eksportu
Eksport z Chin do innych krajów niemal zdominował globalny łańcuch dostaw w ciągu kilku ostatnich dekad. Pozycję jednego z największych eksporterów na świecie Chiny zawdzięczają w dużej mierze produkcji na ogromną skalę i konkurencyjnym cenom. Co więcej, w azjatyckim państwie produkuje się dosłownie wszystko – elektronikę, odzież, maszyny, leki i wiele innych towarów.
Chiny stały się ważnym krajem importowym także dla Polski. Obecnie transport ładunków z Chin do Polski znajduje się na drugim miejscu, a azjatycki kraj wyprzedzają jedynie Niemcy. Każdego dnia do polskich portów morskich docierają statki z kontenerami 40 HC i 20 DC z Chin. Ogromną popularnością cieszą się też dostawy lotnicze towarów z Chin. Co ciekawe, coraz częściej ładunki są także wysyłane z Chin do Polski pociągami kontenerowymi.
Inwestycje w infrastrukturę
Jednym z fundamentów chińskiego sukcesu w logistyce są ogromne inwestycje w infrastrukturę. Chiny zbudowały jedną z najnowocześniejszych sieci transportowych na świecie, obejmującą drogi, kolej, lotniska i porty morskie. Dzięki temu chińskie huby transportowe, takie jak np. port w Szanghaju, odgrywają ważną rolę w globalnym łańcuchu dostaw.
Chiny przeprowadziły też szereg inwestycji w ramach inicjatywa “Jeden pas, jedna droga”, będącej reaktywacją Jedwabnego Szlaku. W ten sposób na trasie z Chin do Europy powstała i nadal jest budowana m.in. infrastruktura dla dostaw koleją towarów z Chin. Dzięki temu przewóz ładunków z Chin do Polski i reszty Europy staje się jeszcze łatwiejszy i bardziej opłacalny, co bez wątpienia wzmacnia pozycję azjatyckiego giganta w branży logistycznej.
Wdrażanie nowoczesnych technologii
Chińska branża logistyczna rozwija się bardzo dynamicznie również dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii. Automatyzacja, sztuczna inteligencja oraz zaawansowane systemy zarządzania magazynami przyczyniły się do zwiększenia efektywności operacji logistycznych. To z kolei pozwala na zwiększenie produkcji na eksport z Chin i optymalizację kosztów, zapewniając azjatyckiemu państwu jeszcze większą konkurencyjność. Co więcej, Chińczycy są niezwykle otwarci na nowe technologie, dzięki czemu znaczenie dostaw towarów z Chin może jeszcze bardziej wzrosnąć zarówno w przypadku Polski, jak i wielu innych krajów.