Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Rodzaje transportu morskiego cargo: praktyczny przewodnik

Rodzaje transportu morskiego cargo: praktyczny przewodnik

Transport morski to jedna z najważniejszych gałęzi logistyki. Przesyłka towarów drogą morską odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym handlu, umożliwiając przemieszczanie ogromnych ilości ładunków na całym świecie. Sprawdź, jakie rodzaje transportu morskiego cargo warto znać.

Rodzaje transportu morskiego według rejonu pływania

Ze względu na rejon pływania transport morski cargo można podzielić na transport krajowy i międzynarodowy. Przewóz ładunków Indie-Polska to przykład transportu międzynarodowego, ponieważ odbywa się między co najmniej dwoma krajami. Jest to niezwykle ważny sposób dostarczania towarów na odległe rynki. Przykładowo Polska i Indie transport samochodowy mogą zorganizować, ale byłoby to dość skomplikowane przedsięwzięcie m.in. ze względu na sytuację geopolityczną na trasie.

Transport morski krajowy odnosi się do przewozu towarów w obrębie jednego kraju. W Polsce taka wymiana ładunków towarów odbywa się wzdłuż wybrzeża, czyli np. między Gdynią i Świnoujściem. Są to dość małe odległości i łatwe trasy. Transport ładunków z Indii Północnych do południowej części kraju oznacza natomiast konieczność pokonania tysięcy kilometrów. W takim kontekście organizacja dostawy towarów z Indii Północnych do Indii Południowych jest często porównywalna z transportem ładunków między krajami Europy.

Rodzaje transportu morskiego według organizacji miejsca docelowego

Transport morski cargo według organizacji miejsca docelowego można podzielić na 4 kategorie: kabotażowy, liniowy, trampowy i wahadłowy. Transport kabotażowy polega na przewozie towarów pomiędzy różnymi portami w obrębie tego samego kraju. Można zaliczyć do tego np. kontenery 40 z Indii Północnych do Południowych. Eksport z Indii do Polski na regularnych trasach morskich obsługiwanych przez konkretne linie żeglugowe to z kolei przykład transportu liniowego.

Podczas organizacji transportu ładunków z Indii można też mieć do czynienia z transportem trampowym. W takiej sytuacji kontener z Indii do Polski dociera w statku, który nie podążą stałymi trasami, a jest wynajmowany do przewozu ładunków z portu A do portu B. Jeśli natomiast statki stale kursują między dwoma lub więcej portami, to mowa o transporcie wahadłowym. Można spotkać się z nim np. przy transporcie kontenerów międzynarodowych z ładunkami z Polski do Indii.

Czytaj także

Jak transport lotniczy cargo zmienił globalny łańcuch dostaw?
Transport lotniczy cargo bez wątpliwości zrewolucjonizował globalny łańcuch dostaw. Bez dostaw ładunków lotniczych rzeczywistość przeciętnego obywatela Polski z pewnością wyglądałaby...
4 powody, dla których w transporcie morskim warto postawić na kontenery
Podczas organizacji transportu morskiego niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu przewozu towarów. Sporą popularnością cieszą się dostawy w kontenerach, co...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.