Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Transport kolejowy cargo z Chin: co warto wiedzieć?

Transport kolejowy cargo z Chin: co warto wiedzieć?

Transport kolejowy cargo stanowi coraz poważniejszą konkurencję dla transportu morskiego i dostaw lotniczych towarów z Chin. Jego rosnąca popularność zdecydowanie nie jest przypadkowa. Do dostawy kolejowej towarów z Chin należy jednak dobrze się przygotować. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z transportu ładunków z Chin koleją i jak zorganizować takie przedsięwzięcie.

Zalety transportu kolejowego cargo

Przewóz ładunków z Chin do Polski koleją ma wiele zalet. Przede wszystkim taki rodzaj dostawy towarów generuje mniejsze emisje CO2, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu globalnego łańcucha dostaw na środowisko. Eksport z Chin jest też znacznie szybszy niż transport morski i tańszy niż transport lotniczy. Przewozy cargo pociągami kontenerowymi na trasie Chiny-Polska są też bezpieczne i stosunkowo mało podatne na opóźnienia spowodowane złą pogodą lub innymi czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje pociągów cargo

W transporcie kolejowym cargo z Chin do Polski używane są różne rodzaje pociągów. Niezwykle ważne jest wybranie pojazdu, który najlepiej nadaje się do przewozu określonego rodzaju towarów. Do wyboru masz między innymi takie rodzaje wagonów cargo:

  • Wagony do przewozu kontenerów: Są przeznaczone głównie do przewozu standardowych ładunków w kontenerach 40 HC i 20 DC z Chin. Mogą być wykorzystane do transportu ładunku drobnicowego z Chin.
  • Wagony otwarte: Nie mają dachu i są używane do przewozu węgla, rudy, drewna i innych towarów, które nie wymagają ochrony przed warunkami atmosferycznymi.
  • Wagony chłodnie: Są wyposażone w urządzenia chłodnicze, dlatego nadają się do organizacji transportu z Chin produktów spożywczych i innych towarów wymagających niskich temperatur.
  • Wagony cysterny: Z takich wagonów korzysta się w przypadku eksportu z Chin ładunków płynnych i gazowych.

Wymagane dokumenty

Przy przewozie kolejowym cargo z Chin do Polski niezbędne są odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność i prawidłowość przewozu towarów. Podczas organizacji transportu ładunków z Chin do Polski konieczne jest przygotowanie listu przewozowego, czyli dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy przewozowej i określającego warunki przewozu. Oprócz tego do sprowadzenia np. palety z Chin do Polski możesz potrzebować deklaracji celnej i faktury handlowej. Każdorazowo upewnij się, jakie dokładnie dokumenty będą Ci potrzebne do dostawy towarów z Chin do Polski z wykorzystaniem pociągów cargo.

Czytaj także

3 najważniejsze terminale kontenerowe w Polsce
Polska jest ważnym krajem w międzynarodowym transporcie towarów w kontenerach morskich, zwłaszcza w obszarze regionu bałtyckiego. Do najważniejszych portów w...
Eksport z USA do Polski: Jak negocjować umowy z przewoźnikami?
Eksport z USA do Polski wymaga skutecznej logistyki, która zapewni dostawę towarów do klientów na czas i w idealnym stanie....

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.