Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

4 popularne rodzaje kontenerów morskich w logistyce

popularne rodzaje kontenerów morskich

W transporcie morskim towary często są przewożone w kontenerach. Takie rozwiązanie umożliwia sprawny i bezpieczny przewóz różnego rodzaju ładunków, a także pozwala obniżyć koszt dostawy. Podczas planowania wysyłki firmy mają obecnie do wyboru wiele opcji. Sprawdź, z jakich kontenerów można skorzystać podczas transportu towarów drogą morską.

Kontenery standardowe (dry van)

Kontenery dry van, nazywane również standardowymi, to jedne z najczęściej spotykanych rodzajów kontenerów w transporcie morskim. Są zamknięte, hermetyczne i nie mają żadnych specjalnych właściwości takich jak np. funkcja chłodzenia. Taki kontener z USA do Polski doskonale nadaje się do przewozu ładunków drobnicowych i towarów suchych, czyli np. elektroniki, żywności i ubrań. W tej kategorii często można spotkać kontenery 20DV i 40DV, o długości odpowiednio 20 i 40 stóp.

Kontenery chłodnicze (reefer)

Kontenery chłodnicze, czyli reefer, można poznać po charakterystycznym oznaczeniu RF. Są niezastąpione w transporcie produktów wymagających utrzymania stałej temperatury. Z tego powodu są często wykorzystywane do przewozu żywności i leków. Dzięki systemowi chłodzenia możliwe jest kontrolowanie warunków panujących wewnątrz kontenera. Pozwala to na zachowanie temperatury i wilgotności na odpowiednim poziomie, co zapewnia bezpieczną dostawę z USA towarów wrażliwych na zmiany tych parametrów.

Kontenery podwyższone (high cube)

Kontenery high cube, czyli podwyższone, charakteryzują się zwiększoną wysokością w porównaniu do standardowej wersji. Wysokość kontenerów 40HC to aż 9,6 stopy, podczas gdy wysokość standardowych kontenerów 40DV to 8,6 stopy. Daje to aż 10m3 dodatkowej przestrzeni, dzięki czemu możliwy jest transport morski z USA do Polski towarów o większym gabarycie lub ładunków o większej wysokości.

Kontenery z otwartym dachem (open top)

Kontenery open top to rozwiązanie dla ładunków, które ze względu na wymiary lub formę nie mieszczą się w standardowych, zamkniętych kontenerach. Brak zamontowanego na stałe dachu umożliwia łatwy załadunek i rozładunek towarów za pomocą dźwigów lub suwnic portowych. Te kontenery są idealne do transportu towarów niestandardowych, takich jak elementy konstrukcyjne czy też maszyny o nietypowych kształtach. Na ścianach i w podłodze są umieszczone specjalne uchwyty, które zabezpieczają towar podczas transportu.

Kontenery z otwartym dachem i bokiem (flat rack)

Kontenery flat rack charakteryzują się brakiem stałego dachu oraz ścian bocznych. Dzięki temu idealnie nadają się zwłaszcza do transportu ładunków o niestandardowych rozmiarach i kształtach, takich jak maszyny przemysłowe, drewno, rury stalowe czy też elementy budowlane. Ich ważną zaletą jest możliwość załadunku zarówno od góry, jak i z boków. W celu zabezpieczenia towaru kontenery flat rack są wyposażone w specjalne pasy i zaczepy do mocowania ładunku.

Czytaj także

Jak transport lotniczy cargo zmienił globalny łańcuch dostaw?
Transport lotniczy cargo bez wątpliwości zrewolucjonizował globalny łańcuch dostaw. Bez dostaw ładunków lotniczych rzeczywistość przeciętnego obywatela Polski z pewnością wyglądałaby...
4 powody, dla których w transporcie morskim warto postawić na kontenery
Podczas organizacji transportu morskiego niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu przewozu towarów. Sporą popularnością cieszą się dostawy w kontenerach, co...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.