Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

4 ważne skróty w transporcie morskim

4 ważne skróty w transporcie morskim

W świecie transportu morskiego możesz natknąć się na wiele skrótów. Zdecydowanie warto poznać ich znaczenie, ponieważ jest to kluczowe do sprawnego poruszania się w międzynarodowym  handlu morskim i zarządzania biznesem związanym z tą branżą. W tym artykule poznasz znaczenie czterech skrótów, które często pojawiają się w kontekście transportu morskiego.

ETA

Skrót ETA pochodzi z języka angielskiego (Estimated Time of Arrival) i oznacza szacowany czas przyjazdu. Jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych skrótów w transporcie morskim. Określa on przewidywany moment, w którym statek dotrze do portu docelowego. Dla przedsiębiorców planujących transport z Chin jest to istotna informacja, umożliwiająca precyzyjne zarządzanie łańcuchem dostaw i planowanie odbioru towaru. Należy jednak pamiętać, że w związku z utrudnieniami na trasie przewidywany termin wejścia statku do portu może ulec zmianie.

ETD

Skrót ETD również pochodzi z języka angielskiego (Estimated Time of Departure) i oznacza przewidywany termin wyjścia statku z portu. Znajomość ETD i ETA pozwala na oszacowanie czasu potrzebnego przykładowo na dostawę w kontenerach z Chin do Polski. ETD jest istotną informacją dla osób organizujących transport morski ładunków, ponieważ pozwala im zaplanować dostawę towaru do portu. Obecnie istnieje szereg programów, które mogą wysyłać powiadomienia dotyczące zmian w ETD i ETA.

LCL

LCL to skrót, którego rozwinięcie w języku angielskim to „Less than Container Load”. W transporcie morskim dotyczy ładunków drobnicowych i oznacza niepełny załadunek kontenera. W takiej sytuacji pozostała przestrzeń może zostać wykorzystana przez innego klienta. W ten sposób możliwa jest optymalizacja kosztów wysyłki, a także elastyczność w kwestii dostosowania wielkości przesyłki do aktualnych potrzeb.

FCL

Skrót FCL, czyli „Full Container Load”, odnosi się do przesyłek pełnokontenrowych. W tym przypadku cały kontener jest przeznaczony dla jednego klienta, co jest korzystne dla przedsiębiorców transportujących większe ilości towaru. Dostawa kontenerów z Chin w trybie FCL może być bardziej efektywna czasowo i kosztowo, zwłaszcza w przypadku stałych przewozów. Ponadto możliwe jest dopasowanie kontenera do własnych potrzeb, lepsze zabezpieczenie ładunku i uproszczenie procesów logistycznych.

Czytaj także

Import towarów z USA – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?
Dostawa towarów z USA do Polski to proces, który wymaga starannego przygotowania i przemyślanego działania. Dowiedz się, jakie dokumenty będą...
O czym pamiętać przy wysyłce towarów cargo?
Wysyłka towarów cargo to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego, czy jesteś małym przedsiębiorcą czy też prowadzisz dużą...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.