Relacje gospodarcze między tymi krajami są w fazie dynamicznego rozwoju. Złożoność trasy i odległość sprawiają jednak, że przeważnie konieczne jest wykorzystanie więcej niż jednego środka transportu do przewozu ładunków z Chin do Polski. Z tego powodu w tym artykule przyjrzymy się trendom wpływającym na organizację transportu intermodalnego towarów cargo na trasie Chiny-Polska.
Wzrost inwestycji w infrastrukturę
W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost inwestycji w infrastrukturę transportową i logistyczną zarówno w Polsce, jak i w Chinach. Projekty takie jak Nowy Jedwabny Szlak znacząco przyczyniają się do rozwoju tras łączących Europę z Azją, co ma bezpośredni wpływ na transport ładunków z Chin. Inwestycje te obejmują m.in. modernizację istniejących linii kolejowych, budowę nowych terminali intermodalnych oraz rozbudowę portów morskich.
Cyfryzacja i automatyzacja procesów logistycznych
Kolejnym istotnym trendem jest postępująca cyfryzacja i automatyzacja procesów logistycznych w eksporcie z Chin. Technologia odgrywa kluczową rolę w poprawie efektywności transportu intermodalnego. Wykorzystanie Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji oraz innych innowacyjnych rozwiązań umożliwia lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw, monitorowanie przesyłanych ładunków z Polski do Chin w czasie rzeczywistym i redukcję kosztów operacyjnych.
Wzrost znaczenia ekologii i zrównoważonego rozwoju
Wzrost świadomości ekologicznej i potrzeba zrównoważonego rozwoju napędzają zmiany również w sektorze transportu intermodalnego. Coraz większą popularność zyskują rozwiązania przyjazne środowisku. Przykładowo dostawa towarów koleją z Chin charakteryzuje się niższym śladem węglowym w porównaniu np. z dostawą lotniczą towarów z Chin. Ważne są też takie kwestie jak np. optymalne wykorzystanie przestrzeni w kontenerach przewożących ładunki drobnicowe z Chin.
Rozwój korytarzy transportowych i nowych tras
Rozwój nowych korytarzy transportowych oraz optymalizacja istniejących tras mają na celu skrócenie transportu ładunków z Chin do Polski i poprawę niezawodności dostaw. Możliwość skorzystania z alternatywnych tras jest szczególnie ważna w przypadku niestabilnych regionów, zmian w układzie geopolitycznym i innego rodzaju zakłóceń. Pozwala to także na większą elastyczność w planowaniu transportu z Chin i lepsze dostosowanie dostaw do potrzeb klientów.