Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

5 ciekawych faktów o transporcie lotniczym

5 ciekawych faktów o transporcie lotniczym

Transport lotniczy stanowi kluczowy element światowej logistyki. Co więcej, jego znaczenie dla gospodarek wielu krajów prawdopodobnie będzie coraz większe. Z tego powodu warto poznać kilka interesujących faktów o tym popularnym sposobie dostarczania towarów. Dowiedz się więcej o transporcie lotniczym na świecie!

Początki transportu lotniczego 

Koncepcja transportu lotniczego cargo sięga wczesnego XX wieku. W listopadzie 1910 roku amerykański przedsiębiorca Max Morehouse użył samolotu Wright Model B, aby dostarczyć ładunek lotniczy z paczką jedwabiu z Dayton do Columbus w stanie Ohio. Ten pionierski lot był początkiem historii frachtu lotniczego i potwierdzeniem olbrzymiego potencjału lotnictwa w transporcie towarów.

Największy towarowy port lotniczy

Port lotniczy Hongkong (HKIA) jest uznawany za największy towarowy port lotniczy na świecie. Lotnisko obsługuje kilka milionów ton ładunków rocznie, w tym transport lotniczy do Polski.  Transport lotniczy z Chin jest wykorzystywany aktywnie przez firmę DHL, która w ciągu godziny obsługuje kilkadziesiąt tysięcy paczek i przesyłek. Dla porównania cały transport lotniczy w Polsce w kwestii cargo przeładowuje niewiele ponad 100 000 ton towarów rocznie.

Zamiana samolotów pasażerskich w transportowe

Dla wielu osób może być zaskoczeniem fakt, iż międzynarodowy fracht lotniczy chętnie zamienia samoloty pasażerskie w samoloty cargo. Flota pasażerska jest przejmowana po zakończeniu okresu użytkowania i następnie dostosowywana do potrzeb transportu lotniczego towarowego. Usunięcie siedzeń i innych udogodnień pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń na ładunki w samolocie.

Przesyłki wrażliwe na temperaturę

Transport lotniczy w logistyce odgrywa istotną rolę w przewozie towarów wrażliwych na temperaturę. Dotyczy to przede wszystkim produktów łatwo psujących się, takich jak owoce, warzywa, leki i szczepionki. Specjalne samoloty wyposażone w kontenery z opcją kontroli temperatury zajmują się dostawą ładunków lotniczych w optymalnych warunkach.

Szybkość transportu

Transport lotniczy jest najszybszym sposobem przewozu towarów na duże odległości. Przykładowo ładunki cargo Polska może sprowadzić z USA w zaledwie kilka dni, podczas gdy transport morski wymaga co najmniej 25 dni. Towarowy transport lotniczy do Polski jest zatem najlepszą opcją w przypadku pilnych dostaw.

Czytaj także

Jak transport lotniczy cargo zmienił globalny łańcuch dostaw?
Transport lotniczy cargo bez wątpliwości zrewolucjonizował globalny łańcuch dostaw. Bez dostaw ładunków lotniczych rzeczywistość przeciętnego obywatela Polski z pewnością wyglądałaby...
4 powody, dla których w transporcie morskim warto postawić na kontenery
Podczas organizacji transportu morskiego niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu przewozu towarów. Sporą popularnością cieszą się dostawy w kontenerach, co...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.