Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Konsolidacja towarów — co warto wiedzieć?

Konsolidacja towarów

Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw ma kluczowe znaczenie dla pozycji firmy w branży. Wiele przedsiębiorstw decyduje się w tym celu na konsolidację towarów. Taka technika przygotowywania ładunku do wysyłki ma bowiem mnóstwo zalet. Sprawdź, co warto wiedzieć o konsolidacji towarów.

Na czym polega konsolidacja towarów?

Konsolidacja towarów to strategia logistyczna, która polega na łączeniu wielu przesyłek w jedną większą partię transportową. Głównym celem konsolidacji jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej i zmniejszenie kosztów transportu. W sytuacji, gdy towar od jednego dostawcy zajmuje połowę ciężarówki, koszt dla klienta będzie wyższy. Wypełnienie pojazdu ładunkami od różnych dostawców pozwala zaoferować klientom lepsze ceny. Transport z Chin do Polski często wykorzystuje konsolidację, ponieważ przy dużych odległościach wysyłka w połowie pustego ładunku zwyczajnie jest nieopłacalna.

Zalety konsolidacji towarów

Konsolidacja towarów przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim daje możliwość zaoszczędzenia sporych ilości pieniędzy, co jest związane z optymalnym wykorzystaniem przestrzeni w kontenerach z Chin, samolotach z USA czy też ciężarówkach z Niemiec. Wypełnienie pojazdu, kontenera lub palet minimalizuje także ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Ponadto pozwala na skrócenie czasu dostawy ze względu na częstsze przeprowadzanie wysyłek. Dzięki konsolidacji przedsiębiorstwa mogą osiągnąć większą efektywność i konkurencyjność w procesie logistycznym. Jest to też skuteczny sposób na stworzenie bardziej ekologicznego łańcucha dostaw z Chin i innych krajów oddalonych od Polski na znaczne odległości.

Kiedy warto zdecydować się na konsolidację towarów?

Konsolidacja towarów to dobry wybór w wielu przypadkach. Z całą pewnością doskonale sprawdzi się w przypadku ładunku drobnicowego z Chin. Na taką strategię warto też zdecydować się w sytuacji, gdy do jednego miejsca docelowego ma trafić wiele mniejszych przesyłek. Ponadto konsolidacja jest świetnym pomysłem, gdy pusta przestrzeń mogłaby zwiększyć ryzyko uszkodzenia stosunkowo delikatnego towaru. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistami Acland do spraw związanych z logistyką i transportem międzynarodowym.

Czytaj także

5 etapów organizacji międzynarodowego transportu lotniczego
Transport lotniczy jest jednym z najszybszych sposobów przemieszczania towarów pomiędzy odległymi miejscami na mapie świata. Organizacja dostawy ładunków lotniczych jest...
Organizacja transportu morskiego — co należy wziąć pod uwagę?
Transport morski towarów bez wątpienia jest przedsięwzięciem na dużą skalę i wymaga doskonałej organizacji. Zadbanie nawet o najdrobniejsze szczegóły dostawy...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.