Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Międzynarodowy transport produktów rolnych — jakie środki transportu wybrać?

Międzynarodowy transport produktów rolnych

Międzynarodowy transport produktów rolnych to kluczowy element globalnego handlu. Jednocześnie ze względu na specyfikę takich ładunków wybranie odpowiedniego środka transportu może być niemałym wyzwaniem. Sprawdź, jak sposób przewozu produktów rolnych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Transport drogowy

Transport drogowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów przemieszczania produktów rolnych na krótsze dystanse. Jest stosunkowo szybki, co jest ważne w przypadku żywności o krótkim terminie ważności. Ponadto pozwala na dostarczenie towaru bezpośrednio z miejsca początkowego do miejsca docelowego. Takiej możliwości nie oferują zazwyczaj transport morski i lotniczy. 

Nie oznacza to jednak, że transport drogowy nie ma wad. Przede wszystkim nie jest dostępny w przypadku przewozu towarów na znaczne odległości lub na niepołączone ze sobą kontynenty. Ponadto nie jest możliwe jednorazowe przetransportowanie tak dużych ilości produktów rolnych jak w przypadku międzynarodowego transportu towarów w kontenerach morskich.

Transport lotniczy

Wiele firm zajmujących się handlem produktami rolnymi decyduje się na transport lotniczy. Umożliwia to bowiem szybką dostawę towaru, co jest kluczowe w przypadku produktów rolnych o krótkim terminie ważności. Taki towar w przypadku trwającej kilka tygodni dostawy w kontenerach morskich mogłyby zwyczajnie ulec zepsuciu.

Do minusów transportu lotniczego na pewno można zaliczyć koszty, które przeważnie są znacznie wyższe niż fracht morski. Ze względu na kwestie finansowe w przypadku handlu międzynarodowego na stosunkowo nieduże odległości preferowany jest zazwyczaj transport kontenerowy morski lub przewóz towaru ciężarówkami.

Transport morski

Transport morski do Polski jest dość często wykorzystywany do przewozu produktów rolnych. Import w kontenerach do Polski czy też eksport w kontenerach z Polski jest bezpieczny i opłacalny. Ponadto jednorazowo można przewieźć duże ilości żywności, podobnie jak w przypadku ładunków drobnicowych w kontenerach.

Wysyłka kontenerów drogą morską wiąże się jednak z dość długim czasem oczekiwania. I choć kontener do Polski np. z kawą może bez problemu być dostarczony po kilku tygodniach, to w przypadku produktów rolnych o krótkim terminie ważności nie jest to możliwe. Ponadto po dotarciu kontenera do Gdańska lub Gdyni należy zorganizować dalszy transport do miejsca docelowego.

Czytaj także

3 najważniejsze terminale kontenerowe w Polsce
Polska jest ważnym krajem w międzynarodowym transporcie towarów w kontenerach morskich, zwłaszcza w obszarze regionu bałtyckiego. Do najważniejszych portów w...
Transport kolejowy cargo z Chin: co warto wiedzieć?
Transport kolejowy cargo stanowi coraz poważniejszą konkurencję dla transportu morskiego i dostaw lotniczych towarów z Chin. Jego rosnąca popularność zdecydowanie...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.