Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

5 etapów organizacji międzynarodowego transportu lotniczego

5 etapów organizacji międzynarodowego transportu lotniczego

Transport lotniczy jest jednym z najszybszych sposobów przemieszczania towarów pomiędzy odległymi miejscami na mapie świata. Organizacja dostawy ładunków lotniczych jest jednak złożonym procesem, którego zrozumienie jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Poznaj 5 ważnych etapów międzynarodowego frachtu lotniczego towarów.

Dostarczenie ładunku na lotnisko

Pierwszym krokiem w organizacji międzynarodowego transportu lotniczego na świecie jest dostarczenie ładunku na lotnisko. Odpowiednio przygotowany towar jest odbierany od dostawcy i dostarczany na terminal cargo na lotnisku. Przesyłki z ładunkiem lotniczym powinny być odpowiednio zabezpieczone i zapakowane, a także opisane i oznaczone zgodnie z przepisami lotniczymi.

Procedury w miejscu nadania

Nadanie towaru na lotnisku to kilkuetapowy proces. W pierwszej kolejności odbywa się przyjęcie towaru, polegające na zarejestrowaniu ładunku cargo w Polsce i sprawdzeniu poprawności zapakowania. Następnie przeprowadzana jest odprawa eksportowa, która obejmuje wszystkie formalności celne i dokumentacyjne. Na końcu ładunek trafia do kontroli bezpieczeństwa, która ma na celu sprawdzenie go m.in. pod kątem  obecności niebezpiecznych materiałów.

Załadunek i transfer na lotnisko docelowe

Po zakończeniu procedur na miejscu nadania umieszcza się ładunek w samolocie. Podczas tego etapu pracownicy lotniska dbają o to, aby każdy ładunek był odpowiednio zabezpieczony podczas transportu lotniczego cargo. Po dotarciu na lotnisko docelowe towar jest przygotowywany do wyładunku i dalszych etapów dostawy.

Wyładunek i procedury na lotnisku docelowym

Na lotnisku docelowym ładunek jest wyładowywany z samolotu i przechodzi przez procedury przyjęcia. Podobnie jak w przypadku przygotowywania transportu lotniczego w Polsce, także w kraju docelowym przeprowadzane są procedury związane z cłami i odprawą importową. Istotne jest również sprawdzenie, czy ładunek nie uległ uszkodzeniom podczas frachtu lotniczego.

Dostarczenie ładunku do odbiorcy

Ostatnim etapem jest dostarczenie ładunku do odbiorcy. Po transporcie lotniczym logistyka zajmuje się organizacją dostawy drogą lądową. W zależności od zapisów w umowie może oznaczać to transport kolejowy lub samochodowy. W tym przypadku również kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie towaru, który dzięki temu dotrze do finalnego odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Czytaj także

Międzynarodowy handel produktami rolnymi: co warto wiedzieć o naszych usługach?
Acland od lat działa w międzynarodowym handlu produktami rolnymi. W tej branży zapewniamy szeroki wachlarz usług i to nie tylko...
4 ważne trendy w rozwoju transportu intermodalnego na trasie Chiny-Polska
Relacje gospodarcze między tymi krajami są w fazie dynamicznego rozwoju. Złożoność trasy i odległość sprawiają jednak, że przeważnie konieczne jest...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.