Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Organizacja transportu morskiego — co należy wziąć pod uwagę?

Organizacja transportu morskiego — co należy wziąć pod uwagę?

Transport morski towarów bez wątpienia jest przedsięwzięciem na dużą skalę i wymaga doskonałej organizacji. Zadbanie nawet o najdrobniejsze szczegóły dostawy w kontenerach pozwala bowiem uniknąć problemów na różnych etapach wysyłki. Sprawdź, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas planowania transportu ładunków drogą morską.

Rodzaj i ilość towaru

Pierwszym krokiem w organizacji międzynarodowego transportu towarów w kontenerach jest określenie rodzaju i ilości towaru. Na tej podstawie można następnie wybrać odpowiedni rodzaj kontenera dostawy, a także sam środek transportu. W wielu przypadkach wystarczy standardowy kontener 20DC do Polski, przy większych ładunkach mogą być natomiast potrzebne kontenery 40HC do Polski. Ponadto towary o krótkim terminie ważności mogą wymagać kontenerów chłodniczych, podobnie jak produkty wymagające niskich temperatur.

Przygotowanie dokumentacji

Niezwykle ważną kwestią podczas planowania transportu morskiego kontenerowego jest skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Należy przygotować wszystkie faktury, listy przewozowe, certyfikaty jakości i inne dokumenty, które mogą być wymagane w porcie docelowym lub podczas przepływania np. przez kanały. Jest to szczególnie ważne, jeśli wysłane kontenery drogą morską zawierają towary, na które handel międzynarodowy nakłada regulacje i ograniczenia importowe lub eksportowe.

Warunki umowy

Podczas organizacji transportu morskiego do Polski lub innego kraju konieczne jest sporządzenie umowy z przewoźnikiem. Przy wyborze dostawcy usług frachtu morskiego należy zawsze zwrócić szczególną uwagę na klauzule dotyczące czasu dostawy, ubezpieczenia ładunku, kosztów usługi i ewentualnych opłat dodatkowych. Umowa powinna być jasna i przejrzysta, aby uniknąć nieporozumień w trakcie transportu kontenerowego morskiego.

Koszt transportu

Koszty transportu morskiego zależą od wielu czynników, takich jak odległość, rodzaj kontenera, rodzaj ładunku i termin dostawy. Przed zatwierdzeniem umowy z przewoźnikiem, warto porównać oferty różnych firm i upewnić się, że cena jest konkurencyjna. Nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną. Niezwykle ważna jest też reputacja przewoźnika, od którego zależy powodzenie transportu kontenerów do Polski lub innego portu docelowego.

Czytaj także

Międzynarodowy handel produktami rolnymi: co warto wiedzieć o naszych usługach?
Acland od lat działa w międzynarodowym handlu produktami rolnymi. W tej branży zapewniamy szeroki wachlarz usług i to nie tylko...
4 ważne trendy w rozwoju transportu intermodalnego na trasie Chiny-Polska
Relacje gospodarcze między tymi krajami są w fazie dynamicznego rozwoju. Złożoność trasy i odległość sprawiają jednak, że przeważnie konieczne jest...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.