Firma logistyczna «AcLand»
Logistyka transportu międzynarodowego
i odprawy celne

Jak wygląda organizacja transportu morskiego cargo?

Jak wygląda organizacja transportu morskiego cargo?

Organizacja transportu morskiego cargo to wymagające przedsięwzięcie z wieloma etapami, w których udział bierze naprawdę dużo osób. Zanim rozpoczniesz działalność w tym obszarze, z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej o niezbędnych krokach. Poznaj tajniki transportu towarów drogą morską od nadawcy do odbiorcy.

Wybór środków transportu

Pierwszym krokiem dotyczącym frachtu morskiego do Polski powinien być wybór odpowiedniego rodzaju statku. Międzynarodowy transport towarów w kontenerach zależy od wielkości i charakterystyki ładunku. Wiele firm stawia na dość uniwersalne opcje i wysyła kontenery 20-stopowe (20 DC) lub 40-stopowe (40 HC) do Polski. Dodatkowo należy zapewnić pojazdy dostarczające i odbierające ładunki przeznaczone do wysyłki w kontenerach drogą morską.

Wybór przewoźników

Ważnym etapem organizacji transportu morskiego kontenerowego jest wybranie odpowiedniego przewoźnika. To właśnie od tej decyzji może zależeć to, dostawa w kontenerach dotrze na czas. Warto zatem dokładnie sprawdzić doświadczenie, opinie i warunki współpracy przed podpisaniem umowy. Transport morski w Polsce jest dość dobrze rozwinięty, dlatego niekoniecznie trzeba szukać przewoźników w innych krajach.

Przygotowanie transportu w kraju nadania

Przygotowanie transportu w kraju nadania obejmuje właściwe opakowanie towarów, z uwzględnieniem dostosowania do warunków transportu kontenerowego morskiego. Dodatkowo konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów, takich jak faktury, listy przewozowe czy też dokumenty celne. Następnie ładunek jest wysyłany do portu nadania, gdzie przechodzi obowiązkowe procedury. Po spełnieniu wszystkich warunków towar jest umieszczany na statku w kontenerach w Gdańsku lub w Gdyni.

Transport z kraju nadania do kraju docelowego

Gdy ładunek jest gotowy do transportu, inicjowany jest proces przewożenia go z kraju nadania do kraju docelowego. Nowoczesna dostawa w kontenerach umożliwia śledzenie ładunku na każdym etapie podróży. W ten sposób można szybko dowiedzieć się o ewentualnych opóźnieniach eksportu w kontenerach z Polski lub importu w kontenerach do Polski.

Odbiór transportu w kraju docelowym

Ostatnim etapem organizacji transportu morskiego jest odbiór ładunku w kraju docelowym. Najpierw towar przechodzi niezbędne kontrole w porcie. Następnie odbywa się odbiór ładunku drobnicowego w kontenerach lub innych towarów z portu, dostawa do miejsca docelowego i rozładunek.

Czytaj także

Import towarów z USA – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?
Dostawa towarów z USA do Polski to proces, który wymaga starannego przygotowania i przemyślanego działania. Dowiedz się, jakie dokumenty będą...
O czym pamiętać przy wysyłce towarów cargo?
Wysyłka towarów cargo to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego, czy jesteś małym przedsiębiorcą czy też prowadzisz dużą...

Formularz kontaktowy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zaakceptuj, by korzystać z serwisu.